Při správné péči vám řezané květiny mohou dělat radost dlouhé dny i týdny
Novinky

8 tipů, jak správně pečovat o řezané květiny

Máte pocit, že vám řezané květiny ve váze vydrží jen pár dní? Tady je 8 zaručených tipů, jak si užívat jejich krásu co nejdéle.

1. Než vložíte květiny do vázy, šikmo seřízněte stonky

Že už jste tuto poučku někde slyšeli? Aby ne, patrně vám ji říkají v každém květinářství. Proč je vlastně důležité stonky seříznout? Stoky květin se rychle zacelují, neumějí pak přijímat vodu a uschnou. Stonek by se měl správně seřezávat pod úhlem 45 °, aby byla plocha, která je schopná přijímat vodu, co největší. Stonky bychom měli seřezávat každé dva až tři dny.

2. Odstraňte listy a výhonky, které by mohly být pod vodou

Pokud odstraníme ze stonků listy a výhonky, bude se nám květina nejen lépe umisťovat do vázy, ale rovněž jí tím prodloužíme život. Listy totiž rychle uhnívají, a ve vodě se tak tvoří nechtěné bakterie.

3. Váza na květiny musí být vždy čistá

Je důležité, abyste před napuštěním vody vázu důkladně umyli. Klidně si vezměte na pomoc Savo nebo jiný dezinfekční prostředek. Naším cílem je opět zbavit se veškerých bakterií.

4. Voda ve váze by měla být vlažná a čistá

Jednou z nejdůležitějších součástí péče o květiny je dbát na kvalitu a teplotu vody ve váze. Voda by měla být vlažná – příliš studená způsobí květinám zbytečný šok, teplá je zase ideálním prostředím pro množení bakterií.

Věděli jste, že…

…pokud vám uvadají růže, které byly delší dobu bez vody, není ještě vše ztracené? Položte je celé přes noc do studené vody. Ráno budou zase nádherné a svěží.

5. Hladina vody by neměla být výše než ve dvou třetinách stonku

To je optimální množství ale jen pro prvních pár hodin. Asi po čtyřech hodinách vložení květin do vázy odlijte vodu na polovinu objemu vázy.

6. Do vody přidejte výživu, která udrží květy svěží

Výživný a dezinfekční roztok zpravidla dostanete v květinářství společně s květinou. Nasypte ho do vody a směs řádně promíchejte. Uvidíte, jak budou díky němu květy svěží.

7. Věnujte se květinám každé dva dny

Každý druhý den vodu květinám vyměňte a zároveň opět trochu seřízněte stonky.

8. Dejte pozor na místo, kam květiny umístíte

Květiny by měly být vždy dál od mrazu, přímého slunce, průvanu, zrajícího ovoce, cigaretového kouře a zapnutého topení. Všechny tyto vlivy mají na jejich stav neblahý dopad.